Sunday, November 03, 2019

Koduse mampsi nipinurk

Mul on õnnestunud koduse emana veeta mitmeid aastaid ja, kuigi mõnedki korrad olen tundud end ebamääraselt kasutuna, hoidsin mõtet - mitte igaühel pole sellist võimalust. Olen elanud ka teises pooles kui ema, kes peab minema esimesel võimalusel tööle ning südames valin alati võimaluse pühenduda ennast mõneks ajaks perele, kodule ja puhtalt iseendale.

Mitmed mu sõbrannad ja tuttavad on leidnud koduse eluga hobi, mida laste kõrvalt harrastada ja läbi aastate seda harrastades saanud lisa sissetuleku. Esimesena tuleb meelde fotograafia. Kuigi hobifotograafidel on sama hea kuulsus kui blogijatel (täna haarasin kaamera, homme teenin sellega leiba), on mul siiralt usku pühendumisse ning enda oskuste arendamisse läbi praktiseerimise.

Sloveenias ma pole suutnud tööle hakata fotograafina, sest turg pole minu kandis see, mis oleks mu jaoks Eestis. Läbi aastate olen pakkunud tasuta sessioone ja isegi neist on loobutud - sloveenlased pole lihtsalt ilupiltide lembelised. Vähemalt mitte maaregioonis, kus elan.

Sellegipoolest olen suutnud läbi fotograafia, maalimise ja looduse nautimise hoida koduse emana pea üle lainete ning mitte tunda nagu upuks igavasse rutiini. Hoopis teised lood sündisid minu tööle minekuga ja hetkel tunne suurt puudust sellest, et kodus oleksin ainult mina ja karvased elukad ning vaikus ja rahu.

Sellegipoolest - kui sa tunned südames, et sinus tärkab huvi pilte teha, teha neid kasvõi iseendale ja kolmele fännile, kes sind instagramis jälgivad, siis mõtled õiges suunas. Vaja on ainult tegutseda ja siinkohal tulen appi. Natuke nõu, natuke pilte ja inspiratsiooni leida endas soon harrastada hobi igapäevase loomaaia kõrvalt.#flatlaystyle

Flat lay style ehk korter lamamisstiil nagu google kenasti tõlkega abistab, tänks!😀 Ok, ma ütlen siis tasapinna pildistamine. Nimetatud stiili võrdleksin sellega, kui sul on külmkapp tühi ja pead olemasolevatest söökidest toidu valmistama. Minu silmis väga vahva ja mõtlemist avardav, sest tahes tahtmata pead ise looma sellest, mis sulle antud on.

Sama on ka pildistamisega. Sa ei pea minema poodi ja ostma lisaks vajalikke elemente. Ei! Mõtle, mis võiks olla pildistatav objekt ja, millised võiksid olla aksessuaarid sinna kõrvale. Lilled vaasis, lilled potis, lapse helmed, su enda ehted, ehtekarbikesed, käterätikud, küünlad ja nende alused, linikud, värvilised kommid, puuviljad, nöörid, paelad, jõulutuled, laternad, raamatud jne. Kui tundub, et lisadest jääb kodus puudu või ei leia õigeid, mine õue ja otsi sealt. Järgmine kord kui lähed lapsega poodi või jalutate koos lasteaeda, nopi kive, lehti, kuivanud lilli või heina, ehk saad isegi mõne lilleõie kaasa haarata. 

Kõige parem koht pildistamiseks on eelkõige seal, kus tuleb valgus ja, kui sa ei pildista õues, siis soovitan minna aknalaua lähedale ja halli ilma korral lükka aknalt kardinad eest. Igav põrand? Ei ole viga, maha saad panna nii linikuid kui ka käterätte ning üheks minu lemmikuks on puidust lõikelauad. Eriti kui need kombineerida köögirätikutega. 

Nüüd võid jõuda selleni, et sul pole kaamerat. Kõik on hästi, enamik pildid teen ma kaks ja rohkem aastat vana telefoniga. Ok, kui sul telefoni kaamera on liiga nõrk, siis soovitan sahtlist võtta digikaamera - mina alustasin 12 aastat tagasi pildistamisega just väikese digikaga. 

Tasapinna pildistamisel on kõige olulisem nurk otse ülevalt alla, haarates kogu pildistatava objekti. Sealt edasi liikudes soovitan proovida pilti teha nii vasakult kui ka paremalt, lähedamalt ja kaugelt, haara rohkem detaile kui ka mahuta kõik alusele paigutatu pildile. Üks mu lemmikuid nurke on umbes 45-kraadine. 

Arvutis ja kaameraga pildistades, kasutan Lighroomi, aga telefonis on mu lemmik foto äpp VSCO ning lisaks kasutan ka Picsart, Snapseedi, Unfoldi, PS Expressi, Whitagrami. Foto äppe on tegelikult tohutult palju, aga vähemalt nende puhul saan kasutada võimalikult paljusid funktioone tasuta. Suureks abiks on ka Instagrami enda töötlus ning siin avaldan saladuse - filtri puhul ära kasuta seda maksimaalselt, sest 100% filter on enamasti liiga vänge ja jätab ületöötlemise mulje. 

Täna käisin pildistamas meie puukuuris, sest ideaalne taust on aksessuaarid on lausa omast käest. Enda ja ämma aiast noppisin värskeid lilli ja mõned ilusamad kuivanud heinad. Toast tõin raamatuid, maakristalle (mida lapsed suurima rõõmuga toas vaibal raiusid, oehh..), ühe puidust kasti ja küünlaid. 

Toa põrandal, puukuuris, kaevul, lastetoas, vannitoas, laual, laua all, töötoas, heina sees.. ilmselt on neid kohti veel, kus olen pildistanud ja, mis kõige lihtsam - kõik paigad on mu ümber ja ma ei pea ekstra kuhugi minema, et pildistada. Ainuke miinus kogu protsessi juures on kiire koristustöö, mida peale pildistamist teha, et väikesed näpud kallele ei kipuks.😚

Ja, kui juba pildistamiseks läks, siis pingil on mu vanad töökossid, kuhu viskasin raamatu pildistamisel kasutatud lilled ja näete kui vähe on vaja, et teha erinevaid pilte. 

Kui leidsite aega, et proovida pildistada ja olete eriti heas tujus, siis märkige pildid #aegiseendaleonoluline #jansanipinurk või miks mitte ka #korterlamamisstiil. 😆

Leave a Reply