Thursday, July 04, 2019

Te ilusad

Jube on see elamise värk kui hakata juurdlema. Alustuseks istuda 9 kuud kitsas koikus ema kõhus, külg külje kõrval. Pikapeale hakkad harjuma kui kisutakse mõnusalt pehmelt asemelt. Seejärel õnnestub parima võimaluse korral jagada teiste inimestega eluaset - ühed jorisevad, teised lasevad vales kohas peeru ja kolmandatest ei hakka parem rääkimagi. Viimase ja kõige hullema juurde jõudes tuleb tõdeda kui raske on olla terve elu ühes nahas, samal ajal suutmata leida endas rahu olla just see, kelleks oled kasvanud.

Nõme värk, mis teha.

Mina kui 90ndate lõpu ja 2000 alguse nooruk tulen ajast, mil moes olid kõhnad naised, kes pigem meenutasid varateismelisi poisse. Olen jõudnud järeldusele, et ajastu populaarsus liigub selle järgi, mida on raskem saavutada. Sügaval nõukogude ajal kiideti siiski kosumist, mitte kondist keha - millist korralikku tööd andis varjuga üldse teha? Kui toit polnud enam defitsiit ja ümaraks söömine haruldus, liikusid kiidusõnad välimuse suunas, mis oli kui võrdusmärk tugeva tahte austamiseks.

See on minu teooria.

Kui sa polnud lameda kõhuga, siis sa olid paks. Kui sul polnud kitsas lame tagumik, siis taaskord - paks. Kirjeldused nagu vormikas või kurvikas olid ilusamad väljendid sõna kohta.. jah, ei midagi muud kui paks. Olgem ausad, nii kurvikas keha ja igatepidi lame keha on tihtilugu looduse küsimus, kus ei anna alati tahtejõuga vastupidist saavutada. Mul on hea näide otse perekonnast. Ühel mu tütardest, kel on linnumagu ja saab kõhu täis poolest võileivast, on palju rohkem pehmet kudet naha all, kui sellel, kes on meeletult laisk ja sööb vabalt sama suuruse portsjoni kui täismees. Muuseas see esimene kirjeldatu on tunduvalt aktiivsem. Pilti vaadates võiks aga kiita kõhnemat - no kus on alles tubli ja tragi neidis.

Rääkides perekonnateemal edasi, olen kogemuste najal jõudnud järelduseni, et päris jube on olla teismeline neiu, kes ei vasta standardile ja elada inimestega, kes on ääretult ebaõiglased. Ebaõiglased selles võtmes, et neil puudub igasugune piir, et mitte kommenteerida noore inimese väljanägemist. Mõistan, ajad olid teised. Paks oli paks ja kurvikas oli paks. Mõtlemine välimuse osas piiratud ja kõik  alles ees. Kurb on aga näha kui seesama neiu kannab nooruse komplekse aastaid endas ning kui ehk oleksid sõnad jäänud tulemata, ei hüppaks ta ühelt dieedilt teisele. 

Meil teistsuguse kehaga inimestel on omad lood. Alati pole kõige hullem olla suurt kasvu. Väikesed inimesed saavad samasugust soppa tunda nagu see on nende valik mitte kuuluda normaalsesse inimgruppi, kes ei ole kuskilt otsast liiga teistsugused. Ja nüüd ürita olla see, kes sa oled, kui pool elu oled pidanud kuulama sõnu, mis võivad tegijatele tunduda tühised ja ajada naerma, kuid sihtmärgil endal on ääretult ebamugav. 

Õnneks, ja seda on mul hulga rõõmsam kirjutada, oleme kõndimas uude ajastusse, kus on lihtsam olla teistsugune. Raamid on purunenud ja on lootust, et teistsugune välimus ei põhjusta inimestele eluaegset traumat. Siin on igaühel väike osa mängida ja mina võin lubada, et meie peres kaalu -või pikkusenalja ei tehta. Naljad, mis ajavad ainult tegijat naerma on niikuinii nõmedad. 

Ma ei tea, kuidas selline mõte mulle pähe hüppas, aga tegin Facebooki grupi, kus riidetööstuse silmis ebaproportsionaalse kehaga inimesed saavad jagada ideid, kust osta sobivaid riideid. Mõne päevaga on meid juba parasjagu kogunenud ja, kui leiad, et see koht võiks teilegi sobivad, siin ta on - EBANORMAALSELT ILUS.
One Response to “Te ilusad”

  1. Minu kooliajal, ehk siis 80ndate ENSV-s oli meil üks ülekaaluline laps põhikoolis ja temale kirjutas arst ettekirjutuse, mida ta süüa ei tohi. Ehk kooli sööklas talle anti ainult kastet ja kartulit ei antud. Ehk nõuka ajal ei olnud ülekaalulisus au sees, kuid mingil põhjusel nii paljud lapsed ei olnud nii ülekaalulised kui praegu. See jutt, et nõuka ajal polnud süüa, on pigem müüt. Peale süda oli toiduga probleeme, pärast olid jutud, kuidas midagi ei ole, aga kõigil ikka oli.

    Paksud naised olid moes pigem 19. sajandil, kui tuli maatööd teha. Väga kõhnade modellide aeg algas 20. sajandi keskel peale sõda, kui olid poisikeseliku välimusega modellid. Twiggi oli üks kuulsamaid modelle 1960ndatel.

    ReplyDelete