Tuesday, December 11, 2018

Liigagi tuttav, eks

Ilus, imeilus Sloveenia. Ilusam kui mõni teine riik ja samas ehk rohkem mädanev kui mõni koledam riik. Poleks arvanud, et võtan ette jutu poliitikast, aga kuna meie piirkonna kohaliku omavalitsuse valimised on avalikkuse ees muutunud ootamatult haisvamaks, siis patt oleks mitte jagada. Endalgi põnev.

Kui kenasti mälu teritada, siis meie omavalitsust on enda all hoidnud naine, nimetagem teda Queen B-ks, lausa 12 aastat. Igor rääkis, et ta olla iga kord valimiste ajal valanud oponendid šokolaadikarva kreemiga üle ja nõnda võimaldanud endale igal valimisel koha. Mõeldes, et kui vastased olidki jamad ja hea, kui jama ei tule valitsejaks, siis tegelikult on seal pool tõde. Olgem ausad, ka Queen B ise pole teab mis unistuste kuninganna.

Kogu valimistesaaga sai alguse sellest, et meie valla perearst andis lahkumisavalduse ja tõi avalikkusele juhtumi, mis andis tõuke ametipostilt eemaldumiseks. Ta rääkis detailselt sellest, kuidas tal pole vallamajas töötamiseks piisavalt ruume, kuigi tema hallata on üle 1300 inimese. Nii ooteruum kui ka ta enda ruumid on väikesed ning seda tean minagi, et osasid ruume peab ta jagama lisaks valla hambaarstiga. Kuna Sloveenias on ka hambaravi tasuta (küll pikkade järjekordadega), siis inimesi on seal alati rohkelt. 

Ruumide suurus polnud ainsaks probleemiks. Perearstil puudus õige koht ohtlike jäätmete hoiustamiseks ning sai kaks korda ka trahvi selle eest ning tal oli antud paberid tõestuseks olemas. Perearst oli mitmeid kordi jaganud probleemi Queen B-ga ja juhtus ka nii, et vald sai riigipoolset toetust ruumide renoveerimiseks. Heal uudisel oli aga tumedam pool, sest rahad suunas Queen B hoopis enda ruumidele ning perearst jäeti ilma. 

Mida arvame meie kuningannast? Meie küla on hea näide, mis juhtub valla selle osaga, kus Queen B isiklikult ei ela. See unustatakse! Meil pole siiani kanalisatsiooni (hea, et vesigi on, huh) ja kuigi uue seaduse järgi peaks meil kaabelinternett olema, siis ka see pole meieni jõudnud. Õhtuti katab meie ümbrust pimedus, et näe ninaotsast kaugemale, sest tänavalgustus pandi ainult veidi hotellist edasi. Paar nädalat tagasi nägime esimest korda, et vald saatis töömehed hekki lõikama, üks mägi sai ka veeäravoolu kanali ja meie prügikastidele paigaldati betoonist alused (enne asetsesid aastaid murul). 

No ja kui me saame ise hakkama teeäärsete kasimisega, siis see kui Queen B keelas valda suurema poe ja tankla ehitamise on juba suurem tegur. Lisaks ta ei luba ühel suurimal ettevõttel laieneda, sest ma ei teagi miks. Ettevõte ei pakkunud vist piisavalt suurt summat selle eest.

No vot. Enne seda kui tekkis uus tugev kandidaat Queen B kohalt löömiseks, siis me suurt ei hoolinud, kes pukis mõnuleb. Meie piirkond oli niikuinii nagu valla pepuauk, millest keegi teada ei tahtnud. Perearst asub meil hoopis suuremas linnas ning tanklas-poes käime samamoodi teises kohas. Elame siin, aga mingeid suuremaid muudatusi ei osanud isegi unistada.

Sel aastal astus tugevalt esile uus kandidaat. Mees nimega Marjan. Jah, Marjan on siin mehe nimi.😀 Saime tema strateegiast rohkem teada läbi Igori sõbra, sest nende tutvuskond abistas tal häälte korjamisega ja, kui aus olla, siis ka Marjan ei jäänud mulle esimese hetkega silma kui täiesti puhas poiss. 

Tema oli see, kes lubas tagasi tuua lahkunud perearsti ja ehitada talle vajalikud ruumid. Noh, eks see perearsti väljaütlemine oligi planeeritud täpselt valimiste ajaks teadagi kelle abiga. Mingi aeg saatis Queen B (ilmselt tema, otseselt saatjat paberil polnud) informatsiooni Marjani kohta ja tema läbisaamisest Sloveenia ühe vihatuima poliitikuga, kus mõned aastad tagasi istus vangis ja läks sealt otse tagasi parlamenti tööle. Vot, sellised poliitikalood siin Sloveenias.😂

Mina ütlesin Igorile kohe ära, et valime uue, kuigi ma pole temast 100% vaimustuses. Olgem ausad, kas valda juhib Queen B või pime koer, siis meie külale mingit muutust sealt ei tuleks. Samas, kui vald saaks uue juhi, on vähemalt mingigi lootus näha uusi tuuli. Marjani sõnade kohaselt tuleksid kindlasti uued ettevõtted, olemasoleva laienemine ning tänapäaeva tavalised mugavused nagu internett ja solgitorud. Mida sa kurivaim elult muud ikka tahad!

Järgmistel valimistel püstitan kandidaadiks Lasse, sest kuigi kasutu, on ta vähemalt sada korda nunnum

Esimesel valimistevoorul, kui ma oli Eestis ja ei saanud enda häält anda, võitis Marjan enamusega Queen B üle, aga.. aga, aga.. ta ei saanud vähemalt pooli hääli ning tuli minna teise vooru. Teisel voorul käisin minagi hääletamas ja õhtuse seisuga võitis Marjan ning hommikuks juhtus aga nii, et ühest piirkonnast tuli kolm häält juurde ning kaks kandidaati olid täpselt võrdsete häältega. Sel puhul nad oleksid pidanud viskama kulli ja kirja, jah te kuulsite õigesti.😁

Aga oli tunda, et miski pole õigesti, sest kui õhtul mees võitis kahe häälega naise üle, siis naine sai hommikul kolm häält juurde ning neil oli võrdne seis. Isegi väga halva matemaatikaoskusega inimene näeks siin sohki. Hakati lähemalt uurima, mis toimus ja tuli välja, et seal piirkonnas tehti ikka heaga võltsimist ja kõige tipuks, ma nüüd ohkan, et pean neid sõnu siia ritta laduma, hakkas Queen B süüdistama miks vaimselt vähem arenenud saavad käia hääletamas ja nõudis nende inimeste häälte tühistamist. No ma ütlen, et mõni inimene ei viska trummidele ainult pulgad kaasa, vaid lükkab terve bändi heaga kaljult alla.

Nii palju saan veel öelda, et Marjan andis antud piirkonna valimisjaoskonna tegelased kohtusse ja sealses piirkonnas tulevad uued valimised. Terve Sloveenia sai uued, vanad vallajuhid valitud, aga meie mitte. 

PS kõige värskemad uudised ja sündmused jagan enda instagramis, seega like, follow, subscribe, like again ja oletegi minu ametlikud jälitajad just SIIN!
2 Responses to “Liigagi tuttav, eks”

 1. Hästi põnev lugemine. Sest nagu su pealkirigi ütleb, liigagi tuttav. Leiab selliseid lugusid kõikjalt Eestistki. Ma ise olen hästi õnnetu meie vallajuhtide ja eriti vallavanema osas, valimiste eel käis konkreetne häälte ostmine küll raha (al 50€ hääl) kül viinapudelite eest. Ja need väljaütlemised ja aregukavasse pandud asjad, noh nutma ajab. Niiet kirjuta järjelugusid veel eks.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma võin öelda, et lugu jõudis sellisesse olukorda, kus väikse piirkonna komisjon taandati ja ilmselt võidab mees, kuna tal on täpselt üks hääl rohkem kuningannast. Muidugi päris naljakas, et komisjon üldse mõtles, et nad saavad uuesti valimisi korraldada peale petmist. :D
   Kurb on jah. Poliitika ja korruptsioon ja ostmine ja oeh, liigagi tuttav.

   Delete