Wednesday, November 07, 2018

Lapsevaba? Lapsevaba!Eks ta õige lugu ole kui saada lapsevaba aega, siis ununevad plaanid ja parim näib visata voodisse külili, näppida mänge ja magada. Meie kolm väikemehe vaba päeva olid küll täidetud rohke magamisega, aga seda öösel. Ja issameie, ma pole pikalt maganud õhtust hommikuni nii, et vahepeal ei ärkaks või isegi kuuleks, mis toimub ümberringi. Lasse suutis ühel hommikul esiku vaibale oksendada (ja mitte kunagi vaiba kõrvale!), kuigi tõsi on see, et miski ei aja mind kiiremini jalule kui oksendav koer. Sel korral oli toiming magavatele kõrvadele.

Mõned plaanid olid meil eelseisvaks puhuks tehtud ja napilt jätsime nendega hüvasti kui poiss paar päeva enne reisi jäi palavikku. Eelmine kord, kui ta pidi mägedesse minema, jäi ämm haigeks. Mul kiskus tuju täiesti nulli, miks taaskord plaanid lähevad nihu. Kaks korda järjest! Seekord kraamisin arstikarbist kõikvõimalikud iHerbist tellitud homöopaatilised ravimid ja kuhjasin teesse rohkem mett kui tavaliselt ning hoidsin mõtted head. Järgmisel päeval oli ta veel kergelt soe, aga lõunaks täiesti tavalise temperatuuriga. Huvitav on see, et vahet ei näe, kui haige on meie väikseim, ta laseb edasi nagu püssikuul.. kuidas oleks puhkamisega? Sulle ja natuke meilegi?

Igor sai teada, et leides hiiglasliku tammepuu, tuleb seda kallistada

Esimesel vabal päeval läksime kahekesi Ljubljanasse, sest suuremad lapsed jäid seekord haigeks. Annetasime vanad asjad Humana kastidesse ja tüdrukute riided viisime sõbrannale. Uskumatul kerge tunne on anda korralikud riided ja teha head ja samas kurb, kui sorteerisin asju ja käisin läbi mälestuste rada. Muuseas parimad riided on Lindexilt (ostsin need, kui veel Eestis elasime) ja just õueriided - mõlemad lapsed kandsid neid mitu hooaega ja saab ka järgmine põnn selga panna. Jätkuvalt täiesti triksis-traksis!

Ma olen mõnda aega olnud tänuväärses Facebooki grupis nimega Seenehuvilised. Peale selle, et see on armas ja humoorikas nurgake, olen tänu abistajatele tuvastanud mitmeid häid söögiseeni. Ega ma muud peale puravike ja kukeseente varem ei teadnud. Sel sügisel kuivatasin kenakese portsu musti torbikseeni ja sügavkülma varusin timpnarmikuid. Kas teate, et viimased maitsevad täpselt nagu kukeseened? Lisaks on nad hoopis pirakamad, kerge puhastada ja neid on võimatu ajada segamini ühegi teise liigiga. Vot just neid samu timpnarmikuid käisime teisel vabal päeval korjamas. Viimane aeg on metsa põigata, sest kuigi on soe, hakkavad seened näitama vananemise märke. 


Must torbikseen. Värskelt söödav, huvitav kummine. Paljud kuivatavad neid talveks ning jahvatavad jahuks. Mina pistsin mõned isendid seenesuppi ja poiss (meie ainus seenesööja laps) lausa noppis musti seeni välja, et saaks esimesena söödud.


Vesilik nimega salamander. Kipuvad vihmaste ilmadega mööda metsi rändama. Mina lugesin neid tunni jooksul pea 12 isendit. Näppida ei tasu, saad mürgiga vastu nina.


Timpnarmik. Pildilolev seen oli mu labakäe suurune. Kahjuks pannil muutuvad nad olematuks ehk vett on neis kenasti. Sellegipoolest tore korjata. Nad on ebamäärase kujuga ja kübara all on armsad narmad. Kõige parem on nende puhul see, et Sloveenias ei korja neid keegi, mis tähendab rohkem seeni mulle.

Ma olen läbi ja lõhki linnainimene, aga metsa võikski uitama jääda! Peale Lasse tulekut on retked veelgi põnevamad ja pikemad. Lapsi õnnestub viimasel ajal üha vähem kaasa haarata. Poiss on veel viimane, kel lähevad silmad põlema, kui küsin, kas läheme metsa.

Kolmandal päeval olime igavlemas. Näppisime kahekesi telefone kuni pea hakkas undama ja otsustasime teha seda teist asja kui lapsi pole. Süüa! Tegelikult suuremad olid kodus, aga neil on nõnda palju tegemist, et võrreldes kleepuva poisiga, tuleb tüdrukuid lausa taga otsida. Saime veidi uimerdada ja igavusest rohkem näksida kui tohiks ning oligi aeg pisipojal koju tulla. Vahelduseks päris kenamõnus. Teinekordki, palun!
2 Responses to “Lapsevaba? Lapsevaba!”

  1. Nii tore, et jälle rohkem kirjutad! Ma iga kord imetlen teie lapsi, niiii armsad, oehh!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ma imetlen ka! Ei ole midagi kosta - päris kenasti välja tulnud teised. :D Mul on samamoodi hea meel kirjutamise üle. Aegajalt pean plaani kõikvõimalikud kanalid sulgeda, aga olen mõistnud, et ennekõike teen endale sellega liiga. Aitäh! :)

      Delete