Wednesday, September 05, 2018

Reisisellid

Eile hilisõhtul peale minu töö lõppu vedelesime Igoriga voodil ja arutasime maailmaasju. Nagu ikka. Jutuks tuli järgmise aasta suvereis ning peale kahte pikka autosõitu Eestisse ja Hispaaniasse, olin kindel, et mina enam autoga ei taha seiklema minna. Aga kuhu siis? Ikka mugavale paketikale, tekkis mõte. Väikseim on järmiseks suveks juba kaheaastane, mis tähendab, et kõigi viie pealt tuleb maksta pea et täissumma. Nibin-nabin laste pealt vähem. Kiire arvutus näitas, et meie nädalane paketireis läheks kokku kõige vähem 2500 eurot. 

Autoreis kõlas taaskord suurepäraselt.😁
Nizza varahommikul ja päeval

Selleks, et taaskord sõita pikka maad autoga, vaatasime üle olnud suvised reisid. Meie Eesti matk lõppes sellega, et ostsime mulle ja Erikule lennupiletid ja üks ots maksis sama palju kui edasi-tagasi. Iik! Samas autoga ei tahtnud tagasi minna, sest juba kodumaale sõit kulutas kehast iga viimsegi energiaraasu ja peale 2000 km võttis taastumiseks mitmeid päevi. Samas Hispaania ots läks hoopis mõnusamalt. Kuidas siis nii?

Kuigi Itaaliast, Prantsusmaast ja Hispaaniast läbisõit on kõike muud kui odav, siis ometi oli teekond kordi mugavam. Teeolud olid ideaalsed! Väga harva, kui olid piirangud ja meil õnnestus tabada õige ajastus ning ummikutest sõitsime heaga mööda. Ma ei saa öelda, et teeäärseid bensukaid koos puhkealadega oleks meeletult, aga samas piisavalt. Soovitan seal tarbida oma toitu, sest hinnad on meeletud (kalleim oli Hispaania) ja söögi kvaliteet nii ja naa, aga kõik muu on tasuta. Mänguväljakud, vetsud, duššid,  suured parklad, teinekord ka looduslikud alad, kus lastel on võimalik ringi joosta. 
Ainuke, millest lõunamaade head teeolud ei saa üle on see, kuidas Eesti poole sõites muutub iga kilomeetriga olukord kodusemaks. Loodus, inimesed, kultuur, poed. Võin öelda, et juba Poola ülemine ots on minu jaoks koduse mekiga.😊

Kokkvõtvalt võin öelda, et meie Hispaania perereis oli tore. Kohtusime toredate inimestega ja nautisime kohalikku kliimat, sulistades nii palju kui võimalik merevees. Hispaanias oli meil pikem peatus, aga uudistasime paar päeva ka Prantsusmaal Nizzas ja vot sinna tahaks absoluutselt kindlasti 100% hurraa tagasi minna. Järgmine kord ehk kahekesi romanssi tegemas ja linna avastamas, sest kuumuse tõttu me suurt ringi ei seigelnud. Pealegi on Igori pool suguvõsa seal ja, kes siis ei tahaks neid kõiki 2 korda õhtu jooksul taaskord läbi musitada.😂

Seigeldes tagasi meie õhtuse arutuse poole, leppisime kokku, et järgmine suvi tuleb taaskord autoreis kui me just keldrist kullalaegast ei leia või parema palgaga tööd ei saa. Tingimuseks seadsime selle, et augustiks peale olema uus auto, ideaalis Sharan. Meie truu valge ratsu on olnud igati tubli, aga kahjuks tõmmanud end suuruselt kokku. 

Tegin kaasale pakkumise, et tema valib seekord sihtkoha ja mida vastuseks sain oli üsna oodatud - ta võib minna ükskõik kuhu, peaasi, et koos oleme. Pealegi olevat ma parem reisiplaneerija ja noh, sealt tuli veel taolist "mett mokale määrimise" juttu.😁

Vot nüüd olen ma tiba nõutu, sest ma tõesti ei tea. Olin paketikaga arvestanud ja minu peas sillerdas mõte Türgist, kõik hinnas toitlustusest ja hotellist ning basseinis ligunemisest. 

Kuhu võiks minna? Näiteks Sloveenia-Austria, Saksamaa-Taani? Või sama reis Hollandi lõpuga? Mind ennast huvitaks see reis väga, pakun, et suuremaid lapsi ka. Igorile kindlasti meeldiks. Erik? Erik on ilmselt samasugune nagu Igor ning talle sobib kõik, kus oleme koos.

Teine variant oleks Sloveenia-Horvaatia-Serbia-Makedoonia-Kreeka. Taaskord maad, mida ma (ja ülejäänud!) pole avastanud ja reis oleks kindlasti väga huvitav. Kulud teel jääksid üsna viisakaks, kuna külastatavad riigid pole kallid. 

Kaks reisi, mis on nõnda erinevad, et teeks või mõlemid läbi. Kumma teie valiksite just augustisse ja miks?
14 Responses to “Reisisellid”

 1. Aahhh, need pildid! Nii mõnusa tunde tekitasid.

  Aga reis. No mina olen väga suur autoreiside fänn. Lihtsalt mugavam, saab kaasa tarida nii palju asju kui süda ihkab (või pagass mahutab - meil korralikult :D) ja kohapeal ka liikumine kergem. St. ei sõltu ühistranspordist, ei pea mingite rendifirmadega kaklema jms. Muidugi parkimisega on mõnikord omaette lood, aga see selleks.

  Mina võtaks selle teise variandi, aga võtaks vähemalt ühe sihtkoha vähemaks. Ma muidugi ei tea, kui pikk reis teil plaanis on, aga kui võtta nt 10-päevane reis, siis minu jaoks tundub natukene liiga palju. Eriti, et igas sihtkohas on tegelikult päris palju kohti, mida vaadata-külastada, kuhu päevareise ette võtta. Kui ma niiviisi vaatan, siis ma teeks Kreeka pigem eraldi. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma lugesin teie viimasest reisist ja minu jaoks kõlab see pea, et unelmate reisina. Eriti su laste tõttu, kes tõeliselt nautisid kogu retke. Vähemalt suuremad neist. :D

   Jah, ilmselt maid on liiga palju. Samas me Kreekasse laheks pigem põhjapoolsesse otsa, et saaks jala merre kasta. :) Igatahes moelda on palju ja otsustamiseks veel kõvasti aega.

   Delete
 2. Kas te Horvaatiat olete avastamas käinud? Näiteks saarek Krk ja Cres, imeline loodus, maitsev toit, sõbralikud inimesed, odav ja soe :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Horvaatiat oleme tibake avastanud küll ja kui ausalt ära rääkida, siis me pigem avastasime rohkem teisi maid. Kuidas nüüd seletada - pikemaks reisiks tahaks uudsemat ja huvitavamat kohta, kuhu me iga nv ei saaks minna. Samas Horvaatia on selline mugav ja lähedal puhkusepaik, et kunagi ikka kui kiiresti vaja, aga ehk mitte seekord. :)

   Delete
 3. Horvaatia on oma autoga väga äge, aga Türgi-mõte... Sloveenia-Horvaatia-Serbia-Bulgaaria-Türgi (rannik) on ju täiesti tehtav ka autoga? Aega peaks muidugi olema umbes kolm nädalat, et rahulikult kulgeda. Ise oleme teinud (Eestist) autoga nii Horvaatia, Kreeka, Bulgaaria kui Itaalia-tripid, kõik kolme lapsega, kellest noorim oli esimese reisi ajal neljane :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaaa tegelt kõlab ju täitsa teostatav! Haha ma kaisin isegi kaarti sinu kommentaari peale uudistamas ja nii tundub kui kiviga visata. :D

   Delete
  2. No kui päriselt plaani võtate, siis Horvaatia ja Bulgaaria osas võin vihjeid ja näpunäiteid jagada :D. Päris kiviga visata pole, aga täiesti tehtav küll.

   Delete
 4. Eestis elava inimese vaatenurgast tunduksid Montenegro-Serbia huvitavamad. Aga et kohapeal saaks rohkem nautida jätaks ka Kreeka ära. Teile samas vb Taani huvitavam, aga kindlasti kallim.
  Kus riikides sa reisinud oled? Mis unistuste sihtkoht on?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma olen kainud enamikes Euroopa riikides, aga hästi pealiskaudselt ja tegelikult võiks paljud neist põhjalikumalt läbi reisida. Unistuste paigaks on mul muidu Iirimaa ja Gruusia. Neist viimane oleks kindlasti mega huvitav suvel, aga reis autoga kaunis pikk. Perega minnes võiks paar aastat veel oodata.

   Kui sa küsid, et mis huvitavam, siis ausalt ei teagi. Kõike tahaks nüüd ja kohe. :D Kaks täiesti eri maailma ja omamoodi huvitavad. Ilmselt lasen Igoril valida..

   Delete
 5. Ma teeks Horvaatia-Montenegro. Ööbiksin telgis ja mereäärsetes kämpades (st olengi nii teinud), lastega väga mugav, sest siis on rand käepärast ning vahepeal saab konditsioneeritud autoga ringi sõita ja maad avastada. Minu parim kogemus on see, et 3 ööd samas kämpas ja siis edasi. Nii Horvaatia peale 3-4 kämpat, millest viimane on vastu Montenegrot, nii et siis saab ka pisut seda maad avastada. Lisaks võtsime korteri keskmaal, et avastada koski ja järvi (plitvice rahvuspark) ja siis tagasiteel tutvusime Sarajevo ja Zagrebiga, siis olid ka ööbmiskohad airbnb kaudu.
  Üht reisi ei ole liiga pikaks mõtet avada. Järgmine kord võtad jälle teise suuna ning ülejärgmisel aastal teed Horvaatias 1 peatuse ning siis kimadki kaugemale muid maid avastama... siis lapsed ka suuremad :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kämpade all motled kämpinguid või camping place’? Neid esimesi tahaks küll teada, kui sul veel meeles on. :)

   Aga muidu väga hea mõte, et võtaks vähem riike plaani, et rohkem naha! :D

   Delete
 6. Meie pere teeb järgmisel suvel Serbia- Montenegro tuuri.

  ReplyDelete
 7. Me oleme oma perega (lapsed 11 ja 7) teinud 4 autotrippi Lõuna-Hispaaniast Eestisse ja tagasi. Nii Lõuna-Prantsusmaa-Itaalia kaudu läbi Poola kui läbi Hispaania, Prantsusmaa, Hollandi ja Skandinaavia. Kuhu ma alati tagasi läheks on Garda järve kant, just põhjapoolne osa, Riva del Garda, Limone sul Garda. See on imeline. Kuigi elame ise Andaluusias keset mägesid, on sealne järv-mäed-loodus kooslus lihtsalt ahhetama panev. Ja sealt Austriasse, Innsbrucki sõit on vapustavalt kaunis. Tagasi läheks ka Lõuna-Saksamaale, Baierisse, Garmisch-Partenkircheni kanti. Mul jäi seda linna nähes ikka suu konkreetselt lahti. Ja sellesuvine avastus oli ookeaniäärne Baskimaa. Ööbida tasub Prantsusmaa poolel, seal on ägedaid hea hinnaga kämpingukülasid (mõtlen neid renditavaid majakesi), aga nii Prantsusmaa kui Hispaania Baskimaa on imeilus. Skandinaavia, Holland on toredad küll, aga kuidagi sellised liiga kodused ja tuttavad.

  ReplyDelete