Friday, November 17, 2017

Vegan väljakutse 2017 teine nädal

Asun siin kiirelt enne titu uneaja lõppu kirjutama meie vegan väljakutse teisest nädalast. Uskumatu, aga see teine nädal läks jube kiiresti ning tekkis tunne nagu ma alles kirjutasin teil. Oli nii ju? Ma ei tea, kas on asjakohane (vist ikka on) mainida, et hetk tagasi lõpetasin maailma parima vegan pasta söömise ja taaskord nagu eile olen nõnda täis topitud, et lõhken.

Nali! Ma olen ikka ühes tükis ja jätkan kirjutamist.😁

Teise nädala märksõnadeks on uued retseptid ja neisse armumine. Ühesse neist sellisel moel, et me oleme kolm päeva järjest söönud Sandra Vungi läätse ja sibul leivamääret ning ei näe ühtegi põhjust lõpetamiseks. Tegelikult põhjus siiski saabus selle näol, et meil said koostisosad osta. Tundub, et osades (pigem vist enamikes siin) Sloveenia poodides ei tunta piisavalt  läätsesid.

Kui rääkida üleüldse spetsiaalsetest vegan toitudest, siis linnas, kus elan, on seis nukker. Mina küll pole, sest ausalt öeldes ei igatse ma asendusi loomsele toidule (ainult ühele, aga sellest hiljem). Mis tähendab, et minust jäävad poodi vegan koored, vegan vorstid, vegan viinerid, vegan vahukoored jne.

Ma olen suutnud asendada enamik olulisi toiduaineid, mis on mulle meelt mööda, täiesti tavaliste taimsete koostisosadega. Näiteks pastasse teen koore Sandra Vungi päevalilleseemne retsepti järgi, mille koostisosad on igapäevased, kodused ja kättesaadavad. Kui mul tuleb isu süüa kompotti vahukoorega, siis kraabin külmikus seisnud kookospiimalt pealmise kihi, lisan suhkrut-vaniljet ja vahustan. Meil on küll sügavkülmas paar pakki sojakotlette ja kapis mõned purgid valmistoitu (lihata brebranec), meeletu kogus kookospiima, pakendatud hapukapsad, kuivatatud puuviljad, pähkleid, hirsikrõpse, soolatud maisi (midagi õllesnäki sarnast), müslit ning chia seemneid, millest valmis parim puding eales. Kõik peale sojakotlettide on tegelikult toit, mis pole suunatud just veganitele, vaid peaksid olema suupärased kõigile.

Ainus toit, mida tõeliselt igatsen, sel moel, et kraabiks kasvõi küüntega mööda seina üles.. juust. Sulanud juust pitsal! Mu jumal küll😮

Huvitav fakt, millest ma siiani polnud veel kuulnud on see, et loomadele antakse B12 vitamiini sööda nöol. Ma olin alati arvanud, et see tuleb loomulikul teel nende organismist ja kuidagi oli tunne, et B12 puudmine dieedist tähendabki, et see on puudlik. Meie manustame B12, rauda ja D-vitamiini ning viimast neist saavad meie peres kõik. Paari nädala pärast ootab mind ees tehnoülevaatus, kuhu alla kuulub ka verenäit. Ma olen täitsa põnevil!

Tegelikult mul polegi suurt vegani dieedi kohta rääkida. Söök, millest elame on kodune, lihtne, ei midagi erilist, aga nii kuramuse hea, et söön enamasti liiga palju! Kõige toredam osa väljakutse juures on meie kehakaal, mis vähemalt minul kas seisab või tasapisi tiksub allapoole. Igor on suutnud kahe nädalaga seljatada 3 kg ja mul on tohutult hea meel ta üle. 

Mul on tunne, et meie vegan toitumisest jätkub ka detsembris ja jaanuaris ja, kes teab. Kas on imelik öelda, et olen uhke enda üle, et ei söö loomset? Ma ei pea ennast kellestki paremaks, kui siis sellest mineviku Jaanikast, kes pistis liha ja mune ja armastas üle kõige maailmas võid. Kaks nädalat ja enesetunne on jätkuvalt laes. 

Et mitte ajada postitust kilomeetriseks, mõtlesin teha eraldi postituse retseptidele ja lisaks ka toiduainetele, mis on meil alat kodus. Kas keegi teist oleks huvitatud?

Mina 💛vegan väljakutset!

5 Responses to “Vegan väljakutse 2017 teine nädal”

 1. Nii vahva! Elan kaasa ja ootan retsepte.

  ReplyDelete
 2. Veganluse osas olen neutraalne (ei piirdu veganlus ju ainult toiduga) aga taimsed toidud ahvatlevad.
  Mulle väga maitseb liha aga ma ei soovi seda üle 2-3x nädalas süüa. Juustust ja praemunast ei ole ma ka nõus loobuma ��
  Ootan teie pere poolt järgi proovitud retsepte, soovitavalt koos pere kommentaariga (kas maitses, miks-mis ei meeldinud).. ��

  ReplyDelete
 3. Mina ootaks küll postitust sellest, mis teil köögikappides alati olemas on. Sellised arutelud annavad inspiratsiooni ja enamasti saab seepeale ka enda tagavarasid millegi uue võrra suurendatud :)

  ReplyDelete