Monday, April 25, 2016

Ärataks ILIL fotograafia grupi ellu?

Üksinda on fotograafiat paktiseerida kenake tore, kuid veelgi toredam on jagada enda töid. Blogimine on pakkunud fotograafiapisikule suurepärase väljakutse ja olen kindel, et kui ma ei kirjutaks, siis ma ei pildistaks. Vähemalt mitte sellistes mõõtmetes.

Lugesin ammu (ammuu!) Aili blogist ühest facebooki grupist, kus saavad harrastajad piltnikud enda töid näidata. Ma ei taha öelda selle grupi nime, kuid võin mainida, et sõna esimene pool sisaldab "hobi" ja teine pool "fotograafid". :D 

Liitusin grupiga ja salamahti hoidsin silma peal postitatud töödel. Tahtsin eelkõige näha liikmete taset ja, kas mul on üldse mõttet enda töid gruppi üles panna. Hetkel olen arvamusel, et väga mitte.

Grupi liikmete tase on seinast seina ja see ju on täiesti okei - hobifotograafid ikkagi. Samas panin tähele, et hästi tehtud pilte ilmub sinna harva. Pigem on üheks huvitavaks nähtuseks minu silmis suvaline klõps, millele postitaja paneb pealkirjaks - mis on pildil valesti, no kritiseerige nüüd, kas saan midagi paremini teha jne. Õnneks on palju toredamaid inimesi kui mina, kes leiavadki aja, et panna algajale kirja erinevaid õpetussõnu.

Mina küsiks vastu - mis siin pildil pole valesti? Ei tahaks anda algajatele hoogu sellega, et näidata näpuga kõigele, mis oleks võinud olla teisiti. Kuidas oleks hoopis, kui ta saaks ise teatud tasemel enda töö kritiseerimisega hakkama? Leian, et algaja parim õppimise viis on praktiseerida kuni jalad valutavad ja sõrmed on kaamera hoidmisest krussis. Lõpuks, kui ta on läbi proovinud kõik võimalused ning jätkuvalt ei taju biiti, tuleks kindlasti küsida ning adekvaatne nõu on teel.

Tahan öelda, et eelmine lõik ei käi kõigi kohta, kes ootavad grupi liikmetelt tagasisidet. SUUR VAHE peitub selles, kas pilt oli suvaline klõps (minu silm näeb selle miilide kauguselt ära) või fotograaf tunneb, et midagi nagu ei klapi, kuid hästi pole aru saada mis. Mul esineb seda viimast tihti, kui pean valima blogisse pilte. 

Ja tegelikult mina võin siin kaagutada palju tahan, inimesed postitavad just seda, mida soovivad. Ilmselgelt see grupp pole lihtsalt mulle. :D

Viimane kord, kui ma tegin omaette mõttes ühe "näopihu" oli siis, kui selle grupi liige postitas pildi mereranna kividest (täitsa ok töö oli muuseas). Samas inimesed kirjutasid talle kommentaaridesse, et ta võiks kaameralt kuupäeva maha võtta - see ilutses nimelt pildil paremal all nurgas. Postitaja sai üpris kurjaks ja vastas, et appi küll, kas enam ei tohi pilte ka postitada ja kive on ju kenasti näha ja üleüldse tema ei viitsi ega tahagi kaameral kuupäeva maha võtta. Huumorinurk. :D

Peale selle tekkis mul mõte elustada ILIL väljakutse grupp, kus mõnuleb juba üle 150 fotograafia sõbra. Vanuselt ja huvidelt oleme enamvähem kõik ühes paadis? Kui unustada, et grupp on viimase aasta vaikuses olnud, siis mina mäletan grupiliikmetega koosveedetud(pildistatud) aega ainult hea ja sooja sõnaga. 

Teiega oli tore ja miks mitte taaskord töid näidata, lahkelt õpetusi jagada, rääkida uutest kaameratest ja tehnikast - kõigest, mis puudutab fotograafiat ja paneb silmad särama. 

Teine mõte on mul see, et muuta grupi nime. Vaatasin kiire pilguga üle grupi liikmed ja päris suur hulk on blogijad. Samas kardan, et pannes nime Blogijate fotograafiagrupp vms, siis teeks see osadele liikmetele liiga . Seega - palun andke nimenõu!

Igatahes mina hakkan omaltpoolt meie gruppi pilte postitama, tutvustan uusi võtteid ning korra nädalas võiks olla üks teema, mille järgi saab pilti teha. Ülejäänud ajast oleks vaba voli näidata erinevatel teemadel töid.

Salamahti tahaksin tagasisidet sel põhjusel, et ma tunnen, et olen enda stiili kuhugi kaotanud ja kompositsioon on nihu - ilus, aga mitte "see".
Jaanika
4 Responses to “Ärataks ILIL fotograafia grupi ellu?”

 1. Üks tore grupp kus oma töid näidata ja nõu saada on grupp Fotograafid 2.1
  Jup, selline nimi ongi😊:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui sa ütled, et on tore, siis peab üle vaatama. :)

   Delete
 2. ma eelmisel korral tegin seda su väljakutset, aga vaikselt ja omaette. ma nüüd, su postituse peale, otsisin selle grupi ülesse ja ma küll tahan kõike seda, mida sa siin postituses lubasid. nii hea on teema järgi pildistada. võistlemine ja kritiseerimine mulle eriti ei meeldi :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tule muidugi meile. Vajadusel puhume peale ja paneme plaastri ka. ;)

   Delete