Saturday, January 16, 2016

Minu (sinu) nädalavahetuse fotoprojekt

ILIL 30-päeva fotograafia väljakutsest on möödunud üle aasta ja sama palju ka sellest ajast, kui hakkasin jälgima Digital Photography School veebilehte. Kirjeldaksin DPS' lehte kui lihtsat teejuhti, mis aitab hobifotograafi hoida põnevamal teel eesmärgi suunas. Kuigi minu tormiline huvi katsetada absoluutselt kõike enda tubli Canoniga on rahunenud maha, jälgin DPS' lehte edasi läbi Facebooki, mis pakub iganädalaselt proovimiseks uusi võtteid. 

Enamik neist huvitavatest ideedest olen silmad, heal juhul ka põhjalikumalt lugenud ning.. unustanud. Seekord haaras minus huvi projekt, mis tundus erakordselt lihtne ja teostav koduste vahenditega. Portree- ja tootefotograaf Laya Gerlock andis sellele projektile, või õigem oleks öelda võttele nimeks "El Bokeh Wall" ning nagu võite arvata, on mängus vana tuttav bokeh.

Kes juba jõudis mõelde, et oumaigaad, ma panin jõulutuled kastiga keldrisse, siis no worries. El Bokeh Wall' võttes on tulukeste asemel kasutusel materjal, mida leidub enamikes kodudes - foolium. Lisaks tuleks abiks võtta veel statiiv ja lisavalgustus.


Uskumatu, kuidas kogu minu projekti vaatasid pealt kaks säravat rohelist silma ja 18 teravat küünist. Pole midagi teha, sest foolium on atraktiivne peibutis arvatavasti kõikidele kassidele. Ettevaatlik tuleb olla sellega, et mitte avastada, kuidas projekti vahendid on täiesti omal jalal (käppadel) plehku pannud - olete hoiatatud!

Mina kolisin projektiga üsna akna lähedale, et pildistataval objektil oleks piisavalt valgust. Seinaks kasutasin üllatus-üllatus - seina! ning alusena kassipuud. Kel pole nii uhkeid atribuute, võib lihtsalt laua seina juurde lükata. 

Seejärel võta suurem tükk fooliumi ning õrnalt surudes tee pallike, mida annaks hiljem lahti harutada ilma, et auke tuleks. Samas peaks foolium jääma piisavalt kortsus, sest nende kortsude tulemuseks pildil ongi bokeh. I know, amazeballs!

Lahtiharutatud foolium kleebi seinale läbipaistva teibiga. Kui soovid katta suuremat pinda, tee nagu mina - kleebi seinale kaks fooliumi tükki ja ühenda need omavahel. Isegi kui kinnituskoht on pildi keskel, ei ole seda näha.


 Ülemine pilt on tehtud ilma lisavalgustuseta. Alumine vasakpoolne pilt on väljalõige ülemisest pildist ja parempoolse puhul liikusin kaameraga objektile lähemale

Sinu pildistatava objekti ja seina vahele peaks jääma umbes sama kaugus kui objektil ja kaameral. Säti kaamera statiivile (miks mitte hoopis kindlale tasapinnale) ning säti ava võimalikult suureks ehk number võimalikult väikeseks. Kaamera võiks olla live mode's, et saaksid näha, kuidas seadete või valguse muutmisel muutub ka pilt. Pane kaamera 2 sekundi pärast pildistama.

Peale seda, kui oled sättinud valmis tausta, objekti ja kaamera, võtta appi lisavalgustus, mille suunad fooliumile. Lisavalgustuseks sobib ideaalselt ka kodune laualamp või telefoni "taskulamp". 

 Lisavalgustus taustal lähemal ja taustast kaugemal

Ja nüüd kõige lõbusama osa juurde. Fokusseeri objektiiv manuaalselt pildistatavale objektile (mina ladusin lauale enda lemmik lõhnad), suuna lisavalgustus fooliumist taustale, vaata kaamera ekraanilt, millises asendis tekib lisavalguse ja foolimiga parim efekt ning anna tuld. Kindlasti proovi erinevaid asendeid lambil või telefonil. Võid proovida ka mõlemaid korraga ning teha üldse ilma lisavalgustuseta. Vaata, kuidas mõjub bokehi saavutamisele see, kui liigud objektist kaugemale-lähemale ning kruti kaameral üle- või alavalgustatust.


 Ülemisel pildil on lisavalgustuseks telefon ja alumisel mõlemad lamp ja telefon

Minul oli kogu projekti ette võtta täitsa meeldiv, kuna see oli just nii kergesti teostatav nagu kirjelduses. Pildil olevad objektid on küll pisut viltused, tingituna pehmest alusest. Samas bokeh tuli välja ja projekti võib lugeda õnnestunuks. Tegelikult tekkis mul järgmiseks korraks idee proovida peegeldada taustale midagi värvilist, et saavutada teist värvi bokeh efekt.

Aga mina pistan nüüd nina Cesar Millan' raamatusse, sest see on veel parem kui tema "Dog Whisperer" sari. Ciao!

Jaanika
8 Responses to “Minu (sinu) nädalavahetuse fotoprojekt”

 1. Päris geniaalne idee :D Ma siin mõtlen, et huvitav kui ehitada endale filmimiseks hõbepaberist "sein" tagataustaks? Et mis effekt jääb.. Peaks ehk mingil hetkel täitsa järgi katsetama (:

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja kui juba seina ehitamiseks läks, siis ära unusta ka fooliummütsikest! :D Aga sein oleks lahe. Saad kõvasti käsitööd teha ja ma juba tahaks näha, kuidas see välja näeb. :)

   Delete
 2. Tänud! Tundub olevat täpselt see lahe idee, mida minusugusele laisale vaja, et aknalauda paremini ära maskeerida. Peab proovima, kui õues valgeks läheb.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nõustun. Laisa inimese idee. Üllatus-üllatus, miks selle käsile võtsin.:)

   Delete