Tuesday, January 19, 2016

Mandariini välimääraja

Olgem ausad. Meie eestlased oleme mandariiniusku. Need, kellele mandariinid ei meeldi, pole ka õiged eestlased. Mina olen loomulikult õige eesti inimene, mis siis, et armastuspagulane uues riigis. Mis tähendab, et ka uues riigis pole ma unustanud igaaastast tonnide kaupa mandariinide kühveldamist. Kõlan veidi nagu ekspert, kas pole? Absoluutselt! Kuidas muidu saaksin kirja panna mandariinide välimääraja, mis on enamikele eestlastele kindlasti tuttav. Või noh. Vähemalt nendele õigetele eestlastele.

Noored ülbikud - keskmise suurusega. Ilusad ja värvilised. Õhukese koorega. Esimesi mandariine, mis sügisel meie lettidele jõuavad, pistavad ostukorvi ainult tõsised fanaatikud. Mis muidu seletaks, et keegi tahaks nende oranžide pallide eest üle kolme euro maksta. Noored ülbikud ei kraabi ainult fanaatikute rahakotti, vaid ka nende kurke, olles happelisemad kui pudelitäis äädikat.

Pensionäri peibutised - suured ja krobelised, tugeva koorega. Punastesse võrkkottidesse peidetud pensionäri (ka tudengi) peibutised tõmbavad ostma odava hinna poolest. Terve kilo eest tuleb maksta veidi üle euro, mis on iga hinnatundliku kliendi märg unenägu. Läbi võrgu piiluvad mandariinid näevad välja küll pisut suured, kuid omamoodi armsad. Tõde selgub alles kodus, kui kotist väljavõetud mandariine ei anna koorida küünega nokitsedes ning isegi kõige teravam nuga tõmbub koort puudutades krussi.

Õlised isased - gigantsed mahlased isendid. Ülilihtsalt kooritavad. Suured mandariinid, millelt sulavad koored ainsa pilguga kõlavad kui tõelise eestlase lemmik mandariinid. Võttes tüki mandariinist ning pistes selle suhu, imbub huult vahelt mesimagusat mahla ning ainult hetk veel ning mandariinisõber leiab end nirvaanast.. kuni selgub, et igas lõigus on mandariini sisse liimunud 2-3 tülikat seemet. Amps, sülitus-sülitus, amps, sülitus-sülitus jne. Õlise isasega jääb kahjuks nirvaana tasand saavutamata.

Kuum suvepäev. Pisikesed ja kõvad. Mõnikord tuleb hea isuga eestlasel mandariiniisu peale tunnike enne südaööd. Teate ju küll, sel ajal kui veel poed on lahti nagu normaalses ühiskonnas (Eesti!) ikka, kus ostlemine kasvõi öötunnil on iga inimese esimene õigus. Tõmmates ööriietele jope peale, loivab eestlane aeglaselt poodi, et minut enne sulgemisaega kohale jõuda. Õnnetult avastab ostleja, et suurem mandariinifännide hord on parimad palad välja nokkinud, jättes kasti põhja mõned pisikesed. Need raskesti kooritavad. Sellega pole mandariinisõbra agoonia kahjuks lõppenud. Sättides end mugavalt tugitooli ning pistes pöidlaüüne mandariini koore alla, tunneb eestlane, kuidas küünarnukki pidi voolab alla mahl, tehes ta varbaotstest peanupuni läbimärjaks. Just nagu kuumal suvepäeval leemendav higi. Küll pisut kleepuvam.

Jõulupeo ülejäägid - suured, kergesti kooritavad. Sisu - kahtlane. Jaanuaris, kui viimased mandariinifännid leiavad poelettidelt alla eurose kilohinnaga oranže pisikesi sõbrakesi, on vaatamata meeletule mandariini õgimisele neid raske poodi jätta. Jõulupeo ülejäägid on üllatus. Mõnikord parem üllatus, kui kuuse alt leitud pehme sisuga jõulupakk. Mõnikord veidi kehvem üllatus. Nagu näiteks need jõulupeo ülejäägid, mille kergesti pealt tuleva koore alt võib leida puise kuivanud vissi. Ehk siis mandariinirosina. Teinekord saavad viimased mandariiniostlejad jõuda viimaks inglite fanfaaride saatel seitsendasse taevasse ning maitsta talvise hooaja parimaid tooteid jõulupeo ülejääkide näol.

Muuseas Sloveenias, seal hullul maal, kus osad poed pannakse juba kell seitse kinni ja nädalavahetuseti on hoopis suletud, sain ma 69 sendise kilohinnaga jõulupeo ülejääke. Õnneks mitte rosinaid, vaid neid samu, mis viimad seitsmendasse taevasse. Just sealt, kust ma praegu kirjutan.

Jaanika
8 Responses to “Mandariini välimääraja”

 1. Nii-nii lahe postitus! :) Väga vahvalt loominguline ja pildid ning gif on ka megaägedad! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh! Lihtsalt astusin suure laua taha ja hakkasin meisterdama. Muusa vist istus õlal. )

   Delete
 2. Heh :).

  Kusjuures ma arvasin ka, et nii on. Umbes nii. Et mandariini välimusel ja sisul on seos. Aga nüüd usun täielikult, et EI! Need, mis on ühel korral magusad ja mahlased on teisel korral välimuse poolest identsed, aga sisult näiteks täiesti tuimad. Samamoodi seemnetega - ühed on täis, teised mitte. Ideaalne variant tundub osta ühest partiist natuke, ära proovida, ja siis juurde osta, kui nämmad olid :).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha, hakka veel poes salamahti mandariine proovima nagu viinamarjadega. :P

   Delete
 3. Ah, ja üks asi läks meelest - see mandariinidega taust on vääääääääääääga äge! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh! Seda oli hästi lihtne teha - võtsin rulli ikea paberit, joonistan sinna kriitidega mandariinid ja tegin vesivärvidega sinise tausta. Paber on küll üsna õhuke nagu vanaaegne tualettpaber, aga ajas asja ära. :)

   Delete
 4. Nii lõbus postitus! Ja need pildid on ka loomulikult super :D

  BOWTIE DIARY

  ReplyDelete