Wednesday, January 06, 2016

Eriline Sloveenia

Haaran kinni Leelo ja Britti postitusest, mis mulle mõlemad meeldisid väga, ning räägin teile Sloveenia erinevustest võrreldes Eestiga. Lisan juurde, et võisin kirja panna ka mõned sarnasused, mida ma ehk Eesti kohta ei tea. Võite mulle märku anda, kui leiate need. :)

Enamik poode suletakse kell 7 õhtul. On ka mõned suuremad kaubanduskeskused ja välismaa poed (näiteks Hofer ehk saksa Aldi), mis on avatud kuni kella üheksani ja see on üsna suur luksus. Laupäeviti on poed lahti kella üheni ja pühapäeval on enamik suletud.

Linnasisesed ja väiksematel maanteedel asuvad tanklad suletakse õhtul, ning nädalavahetuseti on need kinni või avatud lühikest aega laupäeval. Selleks, et öösel ja nädalavahetusel tankida, tuleb sõita kiirteele. Mis tähendab, et ees võib oodata kasvõi 10-20 km sõit.

Poodides algavad talve allahindlused juba oktoobris ning enamikes poodides on 20% allahindlus kõige väiksem, mida olen näinud. Jaanuariks on enamik kaupa 50-70% allahindlusega - ja ma räägin siin korralikest toodetest. 

Kooli minnakse 6-aastaselt.

Koolis on rohkem vaheaegu kui Eestis ja kool saab lõpu juuni viimasel nädalal. Kooli minnakse septembri alguses.

Linnas tuleb kolm esimest klassi viia ja tuua lapsed kooli. Linnapildis ja bussides on lapsed väga harv nähtus. 

Kõik koolivahendid, ka õpikud, tuleb vanematel ise osta. Tasuta lõunasööke ei ole (vähekindlustatud pered saavad).

Koolis on päeva jooksul kolm söögikorda - vahepala enne lõunat, lõunasöök ja pealelõunane snäkk. Lõunasöögi hinnaks on umbes 3 €, vahepalad on 80 senti kumbki.

Lasteaiamaks on seotud vanemate sissetulekuga. Kui pere sissetulek on kõige väiksemad grupis, maksavad nad maksimaalselt 30 € kuus. Kõrgema sissetulekuga pered maksavad 300 € kuus, lisaks veel toiduraha.

Sloveenia maksab vanematele lasteraha, mis jällegi oleneb sissetulekust. Kui sa oled kõige rikkamate grupis (isegi 1% üle), siis sa ei saa toetust. Maksimaalne summa on 300 € kuus, ning lastetoetust tuleb taotleda igal aastal.

Sloveenias lastel on tervisekindlustus läbi vanema. Täiskasvanutel on enamasti kindlustus töökoha kauda. Juhul, kui oled töötu, saad kindlustuse läbi abikaasa. Põhikindlustuse eest ei tule maksta.

Põhikindlustus katab 80% ulatuses, ning 100% saamiseks tuleb võtta lisakindlustus. See maksab nii 30-50 € kuus. Lisakindlustub katab peaaegu, et kõik. Isegi, kui arst annab ravimi tarvis retsepti, saad täiskindlustusega tasuta ravimid. 

Hambaravi on riiklikus kliinikus tasuta, kuid sinna on pikk järjekord (minimaalselt kaks kuud) ning enamasti teevad arstid kibekiirelt (loe: kehvalt) tööd. Küll pakuvad riiklikud kliinikud ühe korra nädalas varahommikul "valuaegu", kus võetakse patsiente elava järjekorra alusel vastu.

Ostes auto, tuleb omanikul maksta igaaastast teemaksu, registreemistasu ja ülevaatust, mille suurus oleneb auto võimsusest. Näiteks meie, üsna nõrga mootoriga auto registreerimine ja ülevaatus on 400 €. Teemaks jääb sinna 100 € kanti ning sama palju tuleb tasuda ka kiirtee vinjetta eest. Mitte unustada kindlustust. :D

Sloveenlased söövad salatit enamasti õli ja äädikaga, mitte hapukoorega. Hästi populaarne ja ka maitsev on kõrvitsaseemneõli. 

Piimasuppidest ei teata siin midagi ja kui üks sloveenia neiu nägi esimest korda piima sees makarone, küsis ta miks ma keedan pastat piimas.

Kõige populaarsemaks alkohoolseks joogiks on siin vein ja tudengid ostavad koduveini viie liitri kaupa. Kui jook on väga kehv, segatakse see kokakoolaga. Poest saab väga häid kohalikke veine paari euroga liitri eest.

Kui muidu on keskmine sloveenlane sale, siis maapiirkonnas on tekkinud palju ülekaalisi lapsi. Seal koolis, kus minu lapsed käivad, tehti tervisliku eluviisi klass, kus lapsed käivad paar korda nädalas trennis. 

Meie piirkonnas on kaks suuremat tehast, kus hommikune vahetus algab kell 6. Sellepärast avatakse kooli lasteaed juba 5.15 hommikul. Lasteaed suletakse kell 16.30 ning kõige kauem võib laps seal olla üheksa tundi. 

Enamik noortest elab päris pikalt vanematekodus ja tihti ei kolitagi välja, vaid ehitatakse majale laiendus või kõrvalmaja. Üsna tüüpiliselt elab ühes kodus mitu põlvkonda ja hoolitsetakse vanurite eest.

Sloveenlased võivad tundide kaupa kohvikus (eriti just välikohvikus, ka talvel) istuda ning enamikes kohvikutes on oodatud ka lemmikloomad.

Ongi selleks korraks kõik! :)

Jaanika
8 Responses to “Eriline Sloveenia”

 1. Nii tore, et tööaegadega arvestatakse lasteaia lahtiolekul, mitte et hea oleks last kell 5 lasteaeda viia, aga üldises plaanis, kui muud üle ei jää.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nendel varahommikustel lastel on võimalus silm kinni panna ja puhata veel enne kui ülejäänud lapsed jõuavad. Ma usun, et eks ta ikka raskem ole, aga tõesti suurepärane vastutulek lastevanematele.

   Delete
 2. Kes on või kust saaks Leelo samalaadset postitust lugeda, palun? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Palun :)
   http://www.beautybymissl.com/2015/12/38-erinevust-eesti-ja-inglismaa-vahel.html

   Delete
 3. Meie piirkonnas Eestis jääb lasteaiamaks + toit kusalgi 50-60€ piiri kuu ja teil on 300 mõneti, täiesti uskumatu ikka. Aga 5:15 last lasteaeda viia tundub liiga jõhker, kuigi eks harjub kõigega.

  Üldiselt on jäänud mulje, et Eesti vist üks väheseid riike, kus poed on E-P lahti ja sealjuures veel kella kümneni õhtul, tanklad lausa 24/7 :D.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Inglismaal on ka toidupoed kaua lahti ja mõned suuremad isegi 24 tundi (välja arvatud pühapäeviti, aga minu teada võeti just vastu seadus mis enam ei sea piiranguid pühapäevaks). Ostukeskustel on tavaliselt nädalas üks pikalt lahtioleku päev kui poed on lahti kella 22ni. Tanklates olevad poed on ka pikemalt lahti ja sealt saab ka öösel hädavajaliku osta, võib olla vaid mitte ise tanklasse sisse minnes vaid turvalisuse tõttu läbi luugi küsides ja makstes :)

   Delete
 4. Prantsusmaal sõltuvad lasteaiamaksud samuti perekonna sissetulekust, alustades umbes 130 eurost kuus kõige vähem kindlustatud perekondade puhul ja ulatudes 1400 euroni täisulatuses (perekonnad, kus kuusissetulek on vähemalt 4500 eurot). Samas saad kuni 6-aastase lapse hoiukulud (olgu siis riiklikus või eralasteaias) iga-aastases tuludeklaratsioonis esitada ja need hüvitatakse maksutagastusena 50% ulatuses. Anu

  ReplyDelete