Tuesday, November 17, 2015

Oh noes, jõuluehted!

Minu meelest on käsitöö maailma parim tegevus peale lugemise ja jäätise söömise (ja kui veel need kaks viimast liita mmm..). Polnud ime, kui eile, mil põrandal veeresid tolmurullid, võtsin meele rahustamiseks ette voolimismassi, ja voolisin innuga jõuluehteid. Tolmurullid samal ajal mu varbaid kõditades.

No worries, tolmurullid kadusid päev hiljem ehk siis täna ja lisaks jõudsin teile teha mõned pildid enda kätetööst. 

Mulle tohutult meeldib õhukäes kuivav fimo ja pabermassist tehtud "savi", sest neid ei pea ahju pistma. Lisaks läheb kogu protsessiks vaja lihtsaid koduseid vahendeid, ning olen kindel, et nende jõuluehete tegemiseks saab kaasata lapsi. Meil juhtus nii, et ma hakkasin proovima, kuidas ehted valmivad, kui korraga ründasid mind kolm last. Enda naha päästmiseks andsin kiiresti töö üle. :D

Ehete tegemiseks läheb vaja voolimismassi, taignarulli, vorme, templeid, küpsetuspaberit (mina teen kõik taolised tööd küpsetuspaberil), värve, sädelust, pintsleid, heegeldatud linikuid, vedelat liimi või lakki, grilltikku.

Kujukeste voolimine on imelihtne, kui oled piparkooke teinud. Rullid massi lapikuks ning lõikad vormidega kujud välja. Kui soovid teha mustriga ehteid, siis kasuta sellist nippi - kui oled massi laiali rullinud, lisa sinna heegeldatud linik, ning rulli korra veel. Seejärel lõika vormidega kujud, millel on vahva muster. Mustri saab lisada hiljem ka templitega.

Kasutades grilltiku lapikut poolt, torka kujukestesse augud, kuhu paned hiljem nööri. Jäta kujukesed kuivama (kasutades soolataigent, kuivata ahjus madalal temperatuuril).

Ma olen kindel, et see esimene pool oli teile teada, ning sellepärast liigun edasi kaunistamise poole. :)

 Kujukeste mustriteks kasutasin kahte erinevat linikut - ühte jämedakoelisemat ja ühte õrnema mustriga.

Esimese meetodi mõte on see täita värviga mustri jooned ning pühkida lapiga värvi kõrgematelt kohtadelt maha. Selleks kata kujuke värviga hoolsalt nii, et kõik augud on täidetud (pintsel!). Kasutades riidest lappi, sobib ka ninanuuskamis paber, pühi värv maha. Sel moel jäävad kõrgemad kohad heledamad ja jooned tumedamad. 

 Sõrmedega värvi peale kandmine meeldis mulle põhjusel, et sain maalida elemendile heledamaid ja tumedamaid kohti- peaasi, et mitte liiga tugevalt, et jooned jääksid valged.

Teine meetod on vastupidine esimesele. Kuna mu käed oli niikuinii värvised, siis määrisin värvi õrnalt (just õrnalt, et vaod ei täituks värviga) sõrmede abil laiali. Seekord jäid sügavamad kohad valgeks ja kõrgemad sai rohkem värvi. Lapiga pole pühkida vaja.  

Pildil olevatel kujukestel on kasutatud lilledega templeid.


Viimasena katsin kujukese pintsli abil liimi (võite kasutada lakki) alla ning lisasin sädelust. Nendel kujukestel, kus on rohkem väikest mustrit, soovitan vähem sädelust kasutada - muidu võib juhtuda, et sädelus matab enda alla kauni mustri. 

Lisaks võib katta kujukesi kahe erineva värviga. Mina proovisin seda mustaga, ning hiljem lisasin kuldse tooni, ning tulemuseks oli kergelt vasekarva ehted (piltidel on seda küll raske näha). Sama võib proovida ka hõbedase värviga.

 Need erivärvi jõuluehted saavad endale külge nöörid, ning lähevad armsas kotikeses jõulukingituseks. :)

Kas olete selliseid meetodeid varem kasutanud? Kuidas teie teete voolimismassist jõuluehteid?

Jaanika

12 Responses to “Oh noes, jõuluehted!”

 1. vau! esiteks väga ilusad pildid ja teiseks jõuluehted on ka super armsad!

  ReplyDelete
 2. Mulle need linnud ja vasekarva väga meeldivad! Kas sa kasutasid akrüülvärve?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vahvad onju. :)

   Sinised ja mustad, hõbedased (pildil on küll raske vahet teha kummad on hõbedased või valged) on tehtud akrüüliga. Mustadel kasutasin peal kuldset riidevärvi, kuna see jäi läbi kumama. Aga ma usun, et sellise efekti saab ka kuldse/ hõbedase akrüüliga, kuna need värvid pole nii tugevad, kuid tumedamad.

   Delete
 3. Apppppi kui vinged, nii pildid kui ka ehted, nii tubli! :)

  ReplyDelete
 4. Peaaegu sinimustvalged ehted ;) Mulle meeldivad väga need robustsema mustriga ümarad. Kas neile tegidki linikuga jäljed sisse? (Muide, kartulijahust ja soodast tehtud tainast ei pea ka ahju panema.)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma alguses vaatasin, et need robustsed ümarad näevad granaadi moodi välja. :D Kasutasin jällegi linikut, mis oli tehtud jämedama heegelniidiga, ja rullisin kohal, kus oli ainult üks muster.

   Ohoo, kartulijahu ja sooda taignast pole kuulnudki. :)

   Delete
  2. Kartulijahu ja sooda omad on need samad, mis mu blogis oled näinud ;) http://lauravihik.blogspot.com.ee/2014/12/tee-ise-veest-ja-jahust-kuuseehted.html

   Delete
  3. Ilusad valged näevad välja. :) Ainuke mure siin, et kartulijahu on kullahinaga ja igas poes pole saadaval. Esimest korda, kui otsisin, siis pooled mu juuksed läksid halliks. No pole võimalik, et nii lihtsat asja ei leia :D

   Delete
 5. Väga ilusad..aitäh hea idee eest..kindlasti lastega teeme 😉😉

  ReplyDelete
  Replies
  1. Palun, palun! :) Lastele kindlasti meeldib. :)

   Delete