Wednesday, August 26, 2015

Tee ise / dokumendipildid /

Pole üldse häbiasi tunnistada, et salongis dokumendipiltidele nõutav seitse, kümme või isegi 15 eurot on täielik röövimine - eriti kui need pildid käivad kuhugi kolmandajärgulisele plastik- või paberlipakale. Kaks aastat tagasi pidin tegema endale ja kahele oma tütrele needsamad kullast kallimad dokumendipildid ning selleks, et igale paberile saada ÜKS pilt, pidin maksma selle eest 45 €. 

Lollidelt tulebki raha ära võtta, kuid mina keeldusin tookord see loll olemast. Sain töökaaslaselt hoopis parema mõtte pildid ise teha, arvutis neli pilti ühele lehele panna ja see välja printida. Kokku läksid 12 pilti maksma pisukesed 90 senti. 

Juhtus nii, et need pildid kulusid kahe jooksul igale poole avaldustele ära ja sel nädalal olin olukorras, kus teadsin, et pean ette võtma taaskord eriti amatöörliku fototehniku töö. Ja kuna kohe on kooliaeg, ning kindlasti peate te endale või oma lapsele neid samu pilte tegema, siis lisan juhendi, kuidas säästa raha. 

Tee pilt
Mina olin laisk ja haarasin ühe enda Facebooki profiilipiltidest. Kui teil sellist pilti pole, tehke akna lähedal üks selfi. Hea oleks, kui juuksed poleks nii harali (hiljem saad aru miks).Lõika pilt
Kõigepealt lõika pilt selliseks, et oleks enamvähem dokumendipildi suurune. Seda protseduuri saab ette võtta PicMonkey lehel või koduses Paintis.

Töötle pilti
Kui su taust oli kõike muud, kui hall või valge, mine Painti ja värvi paksema pintsliga suuremad alad valgeks. Väiksema suuruse pintsliga saad teha detailsemad alad. Värvides on hea, kui juuksepind on sile, siis ei lähe liiga palju aega.


Tee kollaaž
Ma olen Picasa kollaaži fänn, kuid sina saad sama asja teha ka PicMonkeys. Muud pole vaja, kui 10x13 suuruses valge taustaga portreepilti (maakeeles valget püstist pilti), kuhu lisad enda pildi neli korda. 

Lase pilt teha Photopointis (esimene ettevõte, mis pähe hüppas) või kodus fotoprinteris. Mina sain pildi printida Mülleri printboxis ja maksin kiirpildi eest 27 senti.

Sellised kodused pildid on ideaalsed vähemtähtsatele dokumentidele ja avaldustele. Arvatavasti, kui te lähete passi tegema (küll mitte Eestis), on siiski vaja standardseid dokumendipilte. 

Kas olete sarnast meetodit juba kasutanud?

Jaanika
4 Responses to “Tee ise / dokumendipildid /”

 1. Põhikoolis käisin, siis sai enda ja vendade õpilaspileti pildid (väikevendade pildid senimaani) koguaeg ise kodus tehtud :P Või kui parajasti ilmutamisvõimalust ei olnud (siis oli Meil veel filmirulliga kaamera:P) siis sai välja otsitud mingi eelnevalt ilmutatud pilt kus nägu enamvähem otseplaanis näha oli ja lihtsalt siis sealt õpilaspileti tarbeks pilt välja lõigatud :P

  ReplyDelete
 2. Ma olen ka näinud õpilaspileteid, kus pilt on kuskil jõulupeo pildilt välja lõigatud. Särav kuusk selja taga ja puha. :D

  ReplyDelete
 3. Õnneks Eestis ID-kaarti või passi tegema minnes on seal kohe fotokabiin, kus saab oma pildi ära teha ja selle eest eraldi midagi maksma ei pea. Aga a'la sellistele suvakamatele asjadele on su nipp igati asjakohane tõesti :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ja eesti.ee lehelt saab selle kabiinis tehtud pildi endale alla laadida ning siis edasi toimetada sellega.

   Delete