Tuesday, June 30, 2015

Sloveenia - sinu järgmise suve reisisiht

Igakord, kui saabume puhkuselt, tulen koju kotitäie positiivsete elamustega - Sloveenia on miskipärast üks suurepärane maa, kus reisida ringi. Tegin enda värsketele emotsioonidele korrektiive ja panin kirja põhjused, miks igaüks peaks kasvõi ühe korra elus siia tulema.

Väike, kuid tummine. Sloveenia on Eestist pea kaks korda väiksema territooriumiga, kuid ometi on siin inimesi pea miljoni võrra rohkem inimesi (parandasin seda lauset 3 X ja lõpuks oli ikkagi valesti :D). Sellepärast on kaunis Sloveenia piisavalt tihedalt asustatud, ning tühjaks jäänud paiku peaaegu polegi. Miks selline faktor reisides kasuks tuleb, on põhjus, et alati leidub mõni asula koos poe, postkontori, söögikohaga, tanklaga, et teha turisti elu kergemaks.Sloveenia pisike territoorium tuleb taaskord kasuks, kui soov on näha tervet riiki. Nagu ikka pakuvad erinevad regioonid erinevaid kultuure ja traditsioone, ja kui te oleksite mõnes suuremas riigis, peaksite  tegema valiku. Sloveenias seda muret pole. Riik on tihedalt täis kiirteid ja pole probleemi süüa hommikusööki mere ääres, lõunat pealinnas Ljubljanas ja õhtusööki Mariboris, mis on suuruselt teine Sloveenia linn.

Troopikast Milkamaale - just sel moel kirjeldaksin Sloveenia loodust. Kõige ehtsam Milkamaa näide Sloveenias on Triglavi Rahvuspark ja Bohinj, mida meil oli sel nädalavahetusel au külastada. Kuid nagu ma enne juba mainisin, on Sloveenia tihedalt asustatud ja hoolitsetud ehk siis kauneid paiku leidub peaaegu, et kõikjal. Sõites Bohinjist Bledi ja kiirteel mereäärde Portoroži, võite end korraga avastada Vahemere äärsest linnast, mis meenutab kõike muud, kui äsja külastatud Bohinjit. Helesinine meri, küpresside ja oliivipuudega kaunistatud maastik, oranžide katustega itaaliapärased majad ja rohkete viinapuudega pikitud tänavad. Oot, kas poolteist tundi tagasi imetlesime veel tihedaid metsi ja taevapiirini kõrguvaid mägesid Bohinjis?
Kui teil on tõsiselt siiber vihast ja vaenulikkusest ja rassismist, mis on külvamas kodumaal, siis tule siia. Mitte keegi ei hinda sind su nahavärvi, uskumuste või riiete järgi. Uskumatu, kuid kohalikel on just nii põnev enda elu, et sinu riided on viimane, millele tal on aega tähelepanu pöörata. Ja teate, mis on kõige naljakam - Sloveenia on paduusklik maa, kuid ometi ei peideta ennast usu taha, et näidata pahameelt terve maailma vastu. Pigem on süüdi ilm - jah, just ilmale on palju õiglasem süü suunata! 

Räägin viimasena endale kõige olulisemast - loomad ja lapsed. Teate ma polegi nüüd kindel, kumba sloveenlased rohkem armstavad, kas lapsi või loomi. Ja ehk polegi vahet, sest rahumeeli saate enda kamba pudinate ja lemmikutega kaasa võtta ning tunda ennast hästi igas söögikohas, matkates, mere ääres. Loomulikult on kohti, kuhu lemmikud pole oodatud, kuid reegel on pigem see, et söögikohas tuuakse esimesena koerale joogikauss, kui sulle õlu. 
Rääkides lastest, siis ma ei teagi, millest alustada. Võtan ehk kokku ühe lausega, et lapsed on sloveenlastele elu õied ilma grammikese irooniata. Pole üldse imelik, kui korraga avastad, et terve sloveenia perekond on lummatud su lapsest ja talle antakse nii palju tähelepanu, et hakkad kahtlema enda vanemlikes võimetes.
Ahjaa, ja peaaegu oleksin unustanud käsitöö jäätised! Proovi erinevates kohtades isetehtud jäätiseid ja ma olen 100% kindel, et teil ei lähe enam poejäätis kurgust alla - vähemalt nii juhtus minuga. :)

 Teie,
Jaanika
8 Responses to “Sloveenia - sinu järgmise suve reisisiht”

 1. Oi see on soovitud koht juba mitu aastat olnud!

  ReplyDelete
 2. Oi Jaanika, kui ma enne tahtsin Sloveeniat külastada, siis nüüd, peale sinu postitust, tahan ma seda veel rohkem! Imeline koht tundub :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mul on selle üle väga hea meel, sest Sloveenia ootab samamoodi toredaid külastajaid :)

   Delete
 3. Külastasime just Maribori, Ljubljanat ning Koperit. Nii väikese maa kohta uskumatult mitmekülgne ning mõnusa atmosfääriga. Ja siis veel need jäätised ja veinid. Tuleb vist järgmisel aastal jälle tulla.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei saaks sinuga rohkem nõus olla. Kuigi veini osas olen ma üsna algaja. :)

   Delete
 4. tahan ka Sloveeniasse trippima! pärast selliseid vingeid kirjeldusi ja pildimaterjali ei saagi teisiti mõelda ilmselt. nii-et tuleb järgmise aasta (reisi)plaanid tõsise pilguga üle vaadata siis.
  no tegelikult tahaks nii Horvaatias kui Sloveenias ära käia. ja siis veel tahaks uuesti Norrasse minna, Austraaliasse läheks, Ühendriigid vaataks üle jne. ja kõik oleks vägagi tehtav ka, kui mõni tundmatu miljardärist sugulane mulle suure rahamäe pärandaks. kui rahamäge ei tule, peab ilmselt esialgu ühe (tagasihoidliku) sihtkohaga piirduma :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina küll tundmatu miljardäri varandust ei oota.. meil on selleks iganädalane Eurojackpot. :D

   Delete