Saturday, September 13, 2014

Stop feeding those darn cats!

Sa oled hea inimene. Või pigem sa arvad, et oled hea inimene, kui annad tänavakassidele süüa. Nad ju näevad nii õnnetud ja kössis välja ning tundub, et tühi kõht on nende vaeste loomakeste suurim probleem. Siiski. You have never been so wrong.

Ma tean, et loomakultuuri puudmine on nii Eestis kui ka paljudes teistes endistes soveti riikides suur probleem. Isegi praegu on loomade paljunemise piiramise viis solgiämber pliidi kõrval või metsa ääres vett kandev jõgi. Võib ka pisikesed piuksuvad niisama kastiga metsa jätta. Või siis suure heateona see kast hoopis varjupaiga ukse ette visata. Ja siis tuled sina, hea inimene, ning mõtled, et mina ei teeks mitte kunagi sellist kurja ja ostad poest 100 g sardelle või ühe konservi ning tunned, et nüüd oled küll medalit väärt. Jällegi. You have never been so wrong.

Võin sulle lähemalt rääkida sellest, kuidas see medal endale õigesti välja teenida. Kuid sa näed enda kodu lähedal ikka ja jälle seda õnnetut hinge, kellele küll pakutakse iga päev süüa, siis tea, et see ongi sinu tähetund! Jäta poodi see kole sardell, mida sa ei tahaks ja ei tohiks isegi süüa ning alusta missiooni leida loomale kodu. Miks, sellest räägin juba kohe lähemalt.

Nagu ma ju mainisin, võib tunduda, et koduta looma suurimaks probleemiks on tühi kõht. Kuid tavaliselt on väga palju "häid" inimesi, kes annavad hulkuvatele loomadele süüa. Samal ajal jäävad märkamata sellised probleemid nagu levivad haigused, 2-3 korda aastas tekkivad uued õnnetud hinged ja külm ilm. Ehk siis arvatavasti kannatab see armas miisu nii parasiitide, täide, räsitud tervise, naha ja muude probleemide käes. Vaata korraks enda kassi, kes nurrub nii armsalt su süles või peesitab mõnuga pleedi peal. Kujuta nüüd ette, et su armas kass oleks 24/7 õues! Vihmaga, lumega, kuumaga, tuulega, rahega! Ma tean, et paljudele kassidele meeldib õues hulkumas käia, kuid samas ma tean ka, et kass armastab sooja, lähedust ja kõige enim - hellust ja armastust.

Minu soovitus, kuidas käituda koduta kassi puhul oleks selline:

- eralda talle enda kodust mõni ala, kus ta alguses ei puutuks kokku teiste koduloomade või pisikeste pereliikmetega.

- võta ühendust mõne vabatahtliku organisatsiooniga, räägi neil kiisu kurb lugu ja uuri, kuidas saaksite koos kassile kodu leida. Tavaliselt on vabatahtlikel ka veterinaarist koostöö partner, kelle juures saad veidi soodsama hinnaga protseduurid.

- vii kass loomaarstile ning lase teha vajalikud protseduurid nagu looma läbivaatus, vaktsineerimine, kastreerimine. Neid ei pea kõike tegema ühekorraga, ning kindlasti ei saagi, kuid loomaarst annab sulle hädavajalikku nõu, milline on parim viis kassi "kordategemiseks". 

- anna loomale kvaliteetset toitu, poputa teda, mängi temaga ning anna endast parim, et teda võimalikult hästi sotsialiseerida toakassiks. 

- igal võimalusel pildista kassi, siis on endalgi kord tore näha tema tervenemise tee ning samal ajal võid seda jagada sotsiaalmeedias ning paluda sõpradel jagada. Küsi ka sõpradelt, kas nad teavad kedagi, kes otsib kassi. 

- kui sa varem ei pöördunud ühegi mtü poole, siis nüüd on õige aeg seda teha. Sellised organisatsioonid on tuntumad ja neil on suur fänni kogukond, mis tähendab jällegi, et info levib kiiremini. Kuid ära oota imesid üleöö, ning arvesta sellega, et mõnikord läheb pikalt aega enne, kui ilmub välja see õige kodu.


Ma saan täiesti aru, miks su esimene küsimus võib olla: kuidas ma saan raha, et viia kass arstile? Ega siin mingit lihtsat nippi polegi, sest kõik vabatahtlikud organisatsioonid hoiavad end vee peal annetustest ja samal ajal on paljud ka ise hoiukodud või toetavad kedagi teist, kes on hoiukodu. Soovitan rohkem küsida vabatahtlike käest ning selles olen ma kindel, et kedagi abita nad ei jäta.

Seega, aitab koduta kasside toitmisest! Võta probleemist kõvasti kinni ning leia ISE lahendus. Me kõik oleme võimelised sellisteks tegudeks, vaja on vaid tahtmist, kannatust ja kuldset südant. Leia see endas ning üks päev võid rinda riputada ühe nähtamatu kuldmedali, mida teised ei näe, kuid sa ise tunned hinges, et oled maailma toredaim inimene. :)

Ootan kommentaare, kuidas saaks minu nimekirja veelgi täiustada!

Minu Helmut, kes läks kaduma 2011 aasta oktoobris ja meil ei õnnestunud teda leida. :( Südamest loodan, et kassi korjas ülesse mõni tore inimene, sest ta oli väga sõbralik ja ilus kass. 

I bet you have feed atleast ONCE a homeless cat, but I am extremely against anything like that. Feeding is not a solution for homeless cats and it will only make their suffering life longer. Much better solution is to take problem into your own hands and try to find a home for cat (or even better, offer a home yourself!). First you might want to find some separate area for cat where it has no contact with other animals or kids. Take cat to vet to see if it has any bigger problems than flees or other parasites. Cat should also be vaccinated and castrated or sterilised. Try to take as many photos of cats as possible so you can later see the road from homeless cat to gorgeous domestic cat. You can also use pictures to share info about cat looking for home in different social media channels. Contact a local volunteer organisation to help you spread info of cat - they usually have lot of fans and different media channels. Take time and patience - sometimes finding a new home can take quite some time. But one day when the goal is achieved, you can award yourself with a medal and yes, now you are the best person on earth. :)

I am very excited to hear comments on how to make home search for cat even better!

4 Responses to “Stop feeding those darn cats!”

 1. Nii õigel ajal kirjutatud. Olen just emal Pärnus küla ja siin on pidevalt probleem kodutute kassidega.Tädikesed annavad süüa ja pisikesi kasse muudkui tekib juurde. Täna nägin väljas üht noort kassi kahe väikse pojaga, ühe poja silm oli täielikult kärna all. Ema helistas varjupaika, nädalavahetusel olevat kõik püüdmise puurid kinni, aga lubasid esmaspäeval tulla, eks siis näeb, mis saab. Võtaks ju väikesed enda juurde, aga see ei oleks ka hea lahendus, sest selliste silmadega loomad on tavaliselt päris nakkavad, lestad jms ja meil on juba kahetoalises korteris kass ja vana haige koer. Süda valutab küll, aga loodetavasti saab midagi ikka teha, enne kui külm tuleb...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aga pöördugi näiteks Kassiabi või Pesaleidja poole. Ehk seal kandis on mõni kena inimene, kes on hoiukoduks kassidele. Hiljem saad ju kaasa aidata, kui viid koti süüa või kassiliivagi. Sellised asjad loevad väga palju. Loodan ka, et kiisud leiavad lahenduse enne suurt külma!

   Delete
 2. Täiesti nõus. Varjupaigad kogu aeg rõhutavad, et ärge palun toitke hulkuvaid kasse ja nende kolooniaid. Nii tekib neid kolooniaid vaid juurde, kus levivad ka haigused jne. Selliselt kasvanud metsikud kassid aga üldjuhul kahjuks kodu ei leia kunagi. Kui varjupaika ei taha saata (üldjuhul on seal niigi uputus), aga aidata tahaks ikka, siis sinu nõuanded on väga mõistlikud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei mäleta seda arvu, kuid see oli meeletult suur (pakun, et nii 1000 tonni), kui palju loomade surnukehi utiliseeritakse ära igal aastal. Enamik siis nendest kassid, koerad. Inimesed tõepoolest ei mõista, et palju pole loomadele vaja, et paljuneda ja kahjuks enamik ei jõua varjupaigas surmasüstist kaugemale. Varjupaigad ei ole tehtud kummist, kahjuks. :(

   Delete