Saturday, August 03, 2013

Jaanika visits: Ljubljana zoo

Pean tunnistama, et ma pole see aasta eriti Sloveenias ringi rännanud ja käinud sellistes kuulsates kohtades nagu Ljubljana loss (eelmine suvi sai vaadatud) või loomaaed, Bled või isegi mitte mere ääres.. aga see kõik on varsti muutumas. Hetkel töötan ma poole kohaga ja mul on nüüd rohkem aega kui varem, niisiis nädal tagasi käisime me Ljubljana loomaaias ja see nädal lossis. Ma tean, et me oleme laisad inimesed ja meile meeldib veeta koos olles kodus palju aega ning hetkel on Sloveenias tapvalt palav ja parim, mida teha, on olla kodus horisontaalasendis, võimalikult väheste riietega.

I must admit I haven't really been around Slovenia this year and seen the well knows sites like Ljubljana castle (well I did last summer) or zoo or Bled and not even sea.. but that is all going to change. Since I'm working half time right now, I have more time to discover the city. So a week ago we finally went to zoo and this week to castle. I know we are lazy people and like to spend much time at home together and it's also killer hot here right now and the best position to survive it, is horizontal, on bed, with less clothes as possible.


Anete lemmik punane panda. Hiljem sai väiksest vidinapoest talle ka punase panda mänguasi soetatud/ Anete's favourite red panda, we also bought her a red panda toy from zoo (source: annapogacar.com)

Ljubljana loomaaed/ Ljubljana zoo

Loomaaed asub linnas ääres, sellise linnaosa nagu Rožna Dolina lõpus. Kuigi siin on peamiselt väga kaunid eramajad, on siia linnaossa eksinud üliõpilaslinnak koos tudengiühikatega, kus minagi elasin. Peale ühiselamute on siin veel mitu Ljubljana Ülikooli Biotehnoloogia osakonda ja kohe loomaaia kõrval on neist kaks - bioloogia ja põllumajanduse.

Kui talvel loomaaia juurde bussi ei sõida, siis suvel on siin erand tehtud - päevas tuleb nii 4-5 korda buss nr 23 siia ja me kasutasime seda hüve ära. Muidugi mitte tasuta, sest Ljubljanas ostad sa kas Urbana kaardi (umbes 2 €) ja paned sinna spetsiaalsetest automaatidest raha peale või kasutad bussis oma telefoni pileti ostmiseks. Sõidu hind on 1.20 € ja sama "piletiga" saab sõit kesta kuni poolteist tundi.

You can find zoo at the edge of Ljubljana, just next to Rožna Dolina, which is a borough well know for it's nice private houses and ofcourse by the student dormitories that even I lived at. Besides dorm here is also located University of Ljubljana's Biotechnical faculty with its several departments. Just by the zoo are the department of Agriculture and Biology.

No buss comes to zoo in winter, but in summer they open an extra bus, nr 23. It comes to zoo about 4-5 times a day and we also used that pleasure. Ofcourse not for free. In Ljubljana you must buy yourself Urbana card (regular plastic card) that is about 2 € and you can put money on it through special automats or buy your ticket with phone on bus. One "ticket" costs 1,20 € and you can use it for 1,5 hours.


Eesel või muul? / Donkey or mule?
That is the question!

Loomaaia väravas tervitab meid suur tarvase kuju ning kuigi kell on veidi peale 9, mis tähendab, et ka loomaaed just avati, on esine juba inimesi täis. Läksime aga rõõmsalt sappa ja ootasime oma korda. Koolieeliku pilet maksis 4 € ja tudengile 6 €. Mulle hakkas kohe see loomaaed meeldima kui me sisse astusime - kuigi loomaaed polnud suur, olid loomad inimestele üsna lähedale ja kogu maa-ala oli mõnusalt avar. Ma ei hakka pikalt seletama, mida me seal nägime, aga minu meelest olid seal kõik olulisemad ja tuntud elukad olemas.

At zoo's fence we were welcomed by statue of european bison and allthough the clock was just past 9 (it is also opened at 9), the zoo was crowded. We went to queue and didn't have to wait long until we were in. The ticket for pre school kid is 4 € and student 6 €. I started to like that zoo from beginning, allthoug it's not big, it felt special how close the animals were to visitors and the land was open. I won't describe every animal we saw there, but I think all the known ones were represented.


Vahva valge part, kellele meeldib väga jutustada / Cute white duck who just couldn't stop talking (:

Kohe peale väravat olid nö koduloomad, erinevat sorti lehmad, suur valge pull, eesel, kitsed, lambad ja isegi hobused. Minnes edasi hülgete poole, kõndis meist rahumeeli mööda uhke kuid veidi kärbitud sabaga paabulind. Nägime hiljem neid veel mitmeid ja nad käisid ka teiste loomade aias. Üks paabulind hakkas jaanalinnuga tüli norima ja nad ajasid oma suled puhvi ja tegid imelisi hüppeid. See kõik oli nii vapustav vaatepilt, arvestades kui pisike on üks paabulind ja kui tohutu on jaanalind.

Just after the entrance there were domestic animals like different species of cows, huge white bull, coats, sheep, donkeys (or were they mules?) and even horses. Going forward to seals, a peacock walked by us without any fear. Later we saw more of those birds around zoo and even in other animal's yards. It was scary and yet so powerful image of small peacock and ostrich getting into fight, both fluffing their feathers and jumping around each other. But it looked like something they do every day..

Vaid väga üksikud loomad olid väiksesse puuri pistetud, enamikel olid suured alad, mis meenutasid metsa (hundid, karud, ilvesed) või kaljusid (kaljukitsed ja mingit teist liiki kitsed). Kaelkirjakutel oli suur aedik, kus nad olid koos jaanalindudega. Sama lugu oli sebrade ja laamadega - neil oli palju ruumi, kus ringi joosta ja end hästi tunda. Tundub, et seal loomaaias on suurt rõhku pandud inimeste mõistlikusele, sest paljud loomad olid nii lähedal, et tee neile kasvõi pai. Näiteks okassiga ja meid eraldas umbes 1,3 m aed ja poleks olnud probleemi sinna sisse hüpata.


Kaelkirjak koos jaanalinnu ja emuga/ Giraffe with ostriche and emu (source kraji.eu)

Very few animals were put into cages (and I'm happy they were, I wouldn't want some cobra to come and say hi to me) and most of them had separated areas that looked like a forest (wolves, bears) or real cliffs (capricorns). Giraffes had a huge yard and they were sharing their space with ostriche and emu. The same was with zebras and lamas - they had enough room to run around and feel good at. It seems like in Ljubljana's zoo they hope for people reasonabilty, cause there were some animals so close that you could touch them. For example porcupine's fence was so low that there was no problem to take him home :P


Väike kinnine majake, kus sai näha roomajaid, kahepaikseid, ämblikke ja putukaid/ A little closed house where you can see reptiles, amphibians, spiders and bugs  (source kraji.eu)

Me tegime suure jalutuskäigu ümber loomaaeda ja see meenutas pigem metsas käiku, kus suure võimalusega võid ka loomi näha. Ja just nii Ljubljana loomaaed tundubki, kodune ja soe. Pealegi pole seal mingeid tüütuid atraktsioone, mis sinu rahakotti tühjendaksid. Minu soovitus on, jah, minge sinna! See ei ole üüratu, arvatavasti ei näe te ühtegi looma, mida juba näinud pole, aga mida te saate, on soe mälestus ilusast päevast koos pere või sõpradega.


Puhkepaus ilvestega/ A little break with lynxes (well that's what sign said, we didn't see them, cause their territory was huge)

So we did a long walk around the zoo that was more like a walk in forest with a very good possibility of seeing animals. And that is just how Ljubljana's zoo is, feels like home and safe and there aren't many bugging attractions that make your wallet empty. So my reccomendation is yes, yes go there. It ain't big, you won't see anything that you haven't seen before, but it will give you a warm memory of a lovely day spent with your family or friends.


Lama and her mama (:

Võib olla ma valetasin just enne, sest arvatavasti sellist looma pole te kohanud/ I probably lied before, because you will see in zoo something you haven't seen before..


.. väga haruldane sloveenia gorilla! Viimaseid isendeid võib leida Dolenjskast/ .. very rare slovenian gorilla! Last individuals are found on the hills of Dolenjska


2 Responses to “Jaanika visits: Ljubljana zoo”

  1. Lovely Zoo for near experience with animals and nice walk in forest.Even if its hot, shade will protect you . You get feeling that you are in wilderness :) As you said, you can came in touch with lots of them :D mmm yeh..rare species..only found near Dolenjska hills and vineyards..it is known they are loving wine and that's how they capture them..placing bottles around traps :/ bananas are barely enough for keeping them alive :P

    ReplyDelete
  2. They are also keen of beer :))

    ReplyDelete